محافظ رطوبتی آبگریزنما

آبگریز های سطحی (محافظ های رطوبتی) بر پایه سیلان، سیلوکسان، سیلیکونات (ترکیبات ارگانوسیلیکون) محافظ های رطوبتی آبگریز بر پایه سیلان¬ها:
Alkyltrialkoxysilanes ها از یك گروه Alkyl تشکیل شده اند كه به عنوان یك ماده دافع آب و سه گروه alkoxy برای واکنش پذیری و پیوند شیمیایی شیمیایی (با سیلیس موجود در مصالح بستر واکنش می دهند)، همه به یك اتم سیلیكون ملحق شده اند.

هیدراسیون سیمان

هیدراسیون عبارت است از ترکیب آب با اجزای تشکیل دهنده سیمان که در نتیجه این واکنش شیمیایی، عمل گیرش و سخت شدن انجام میگیرد. عملکرد مواد افزودنی اثر مستقیمی روی هیدراسیون دارد، لذا در مقالات بعدی به تاثیر مواد افزودنی بر هیدراسیون سیمان خواهیم پرداخت.
...هیدراسیون سیمان در سه مرحله زیر انجام می گیرد و

انواع فرآیندهای انتقال یون کلر در بتن

یون کلر با سازوکارهای مختلف می¬تواند وارد بتن شود که در ذیل برخی از این موارد ذکر می گردد: - سازوکار انتشار یونی در محلول منفذی بتن به دلیل وجود یک جریان ویژه یون ها از یک ناحیه با غلظت بیشتر به ناحیه¬ای با غلظت کمتر منتشر می شوند که به این فرآیند انتشار یون کلر در بتن (Ion Diffusion) گفته می شود. این سازوکار انتقال یون کلر در بتن در سازه های آبی که بتن در آنها اشباع می باشد مانند ناحیه مغروق اتفاق می افتد. - نفوذ در صورت تحت فشار آب بودن سازه بتنی مانند دیوار حائل زیر تراز آب یا مخازن آب و ...

استفاده از میکروسیلیس در بتن

ایجاد ارتباط مناسب بین فاکتورها و ویژگی های مختلف بتن، باعث آسانی در طراحی بتن مورد نظر می شود. استفاده از بتن های با مقاومت بالا در نقاط مختلف جهان افزایش چشمگیری داشته است. مواد افزودنی متفاوتی برای بالا بردن خواص فیزیکی و مکانیکی بتن به کار برده می شوند. هم اکنون میکروسیلیس به عنوان یکی از بهترین مواد افزودنی معدنی و به عبارت دیگر یک پوزولان موثر است که در صورت کاربرد درست از آن، تأثیر چشمگیری در افزایش مقاومت و دوام سازه های بتنی دارد..

نکاتی در مورد گیرش بتن و انواع زودگیر کننده های بتن

محصول حاصل از واکنش بتن، دارای ساختار کریستالی می باشد و سرعت این واکنش شکل های مختلفی از ساختار کریستالی را برای بخش سخت شده ژل سیمان ایجاد می کند که در استحکام نهائی بتن، مؤثر می باشد . هر چه سرعت واکنش هیدراتاسیون پائین باشد، کریستال های بتن دیرتر تشکیل شده ولی ساختار منظم تر و مستحکم تری دارند و بالعکس با افزایش سرعت واکنش هیدراتاسیون، بتن سریع سخت شده ولی ساختار کریستال ها بی نظم شده و این ساختار شکننده می باشد و بتن نهائی استحکام کمتری دارد.

نقش لاتکس های پلیمری جدید در بتن ها و ملات های سیمانی

نقش پلیمر ها در بتن روز به روز در حال افزایش است. پلیمر هایی که در بتن های پلیمری استفاده می شوند، شکل ها و انواع مختلفی دارند. پلیمرها به صورت لاتکس، مذاب یا حتی پودر در بتن استفاده می شوند. آنها می توانند ترموست یا ترموپلاست باشند یا حتی پایه حلال یا پایه آب یا خالص.

سیر تکامل فوق روان کننده های بتن

فوق روان کننده ها اولین بار در سال 1959 در سیمان کاری چاه های نفت اوکلاهاما استفاده شدند پس از آن شرکت اس کی دبلیو آلمان پلی ملامین سولفونات را کشف کرد. در همان سال شرکت کی ای او ژاپن پلی نفتالین سولفونات را معرفی کرد. این دو پلیمر که جزء پلیمرهای تراکمی محسوب می شوند، تحول عظیمی در صنعت سیمان و بتن به وجود آوردند. چرا که با استفاده از آن ها به سرعت می توان یک بتن با کارایی بالا و نسبت پایین آب به سیمان و در نتیجه دوام مناسب را به دست آورد.

مزایا و نحوه عملکرد افزودنی های آب بند کریستالی داخلی بتن (Crystalline Waterproofing Admixture)

کلسیم هیدروکسید (Ca(OH)2) و سایر مواد حاصل از واکنش هیدراتاسیون سیمان و همچنین سیمان های هیدراته نشده در بتن در حضور رطوبت با افزودنی های کریستالی داخلی بتن (Crystalline Admixture) واکنش داده و مواد دارای شکل کریستالی سوزنی غیر قابل حل در آب را ایجاد می کنند

کنترل کيفيت و کاهش مصرف سيمان در بتن

افزايش انحراف معيار مقاومت بتن که ناشي از بي دقتي در بسياري از مراحل ساخت، حمل و اجرا و استفاده از مصالح نامناسب مي باشد سبب مي شود اختلاف بين مقاومت طراحي (مبناي طراحي سازه) و مقاومت متوسط (مبناي طرح اختلاط) افزايش يابد که اين امر با توجه به نقش محوري و اساسي سيمان در ارائه طرح اختلاط بتن پيشنهادي آيين نامه ايران باعث افزايش مصرف سيمان مي شود.

عوامل تاثیر گذار بر عملکرد فوق روان کننده های پلی‌کربوکسیلاتی

عوامل تاثیر گذار بر عملکرد فوق روان کننده های کربوکسیلاتی عبارتند از:
- میزان بار زنجیر اصلی
- طول زنجیر اصلی
- تعداد زنجیرهای جانبی
- طول زنجیرهای جانبی
- نوع زنجیرهای جانبی
- گروه های سولفوناتی
- ناخالصی های موجود(اولیگومر، مونمر واکنش نکرده، محصول جانبی و... .